×

Müşteri Deneyimleri

            İlk ve ortaöğretim düzeyinde eğitim veren birkaç okulun bulunduğu bir semtte yeni açılmış, temel ihtiyaç malzemeleri, gıda ve ev gereçleri üzerine çalışan bir işletme düşünün. Çevrede çocukları bu okullarda eğitim gören, pek çoğu halen çalışmakta olan genç aileler ve söz konusu okullarda okuyan çocuklar. Bu yüzden semt demografisini nispeten genç ve orta sınıf bir nüfus oluşturuyor.

            Bu çevrede aynı hizmetleri sunan başka işletmeler de olduğundan ve sundukları ürünler kolayca temin edilebileceğinden işletme yöneticileri çevrede öne çıkmanın yolunu arıyor. Kolaylığın yirmi birinci yüzyılın asıl metası olduğunu bildiklerinden müşterilerinin tam olarak ne istediğini ve bu istekleri en iyi şekilde nasıl karşılayacaklarını öğrenmek için Count2In’den yararlanmaya karar veriyorlar.

            Kısa zaman sonra işletmenin giriş, çıkış ve reyonlarına Count2In’in temel donanımı KS-01 yerleştiriliyor. KS-01’in üstün yapay zekâ algoritması iskelet analizi ve üç boyutlu algılama sayesinde boy, kemik yapısı gibi özellikleri dikkate alarak yaş ve cinsiyet analizi yapan sistem, yalnızca günlük ziyaret sayısını vermekle kalmıyor, ziyaretçilerin yaşlarına dair oranlar da veriyor. Bu verinin sağlaması reyonlara yerleştirilen cihazlarla da yapılıyor ve bir reyonun en çok hangi yaş aralığından ziyaretçilerin ilgisini çektiğini söylüyor.

            Web uygulaması üzerinden günlük veriler gören işletme yöneticileri kısa süre sonra bazı farkındalıklar geliştiriyorlar.

            * Ziyaretçiler işletmeyi yalnız değil gruplar halinde ziyaret etmeyi tercih ediyor.

            Yöneticiler, ziyaretçilerinin çoğunun aile ve okul çağında arkadaş grupları olduğunu düşünüyor. Reyonlardaki cihazlar, meyve-sebze, temizlik ve şarküteri reyonlarında ortalama ziyaretçi yaş bandının yetişkin kategorisine karşılık geldiğini saptıyorlar. Buna karşılık atıştırmalık reyonlarında ortalama ziyaretçi yaşı ortalamasının genç yetişkin olarak değerlendirilebileceğini görüyorlar. Bu da bu reyonların hem aileler hem de öğrenciler tarafından ziyaret edildiğini gösteriyor. Bu yüzden yöneticiler bu reyonları birbirine ve işletme girişine yakın yerleştirmeyi uygun buluyorlar. Bu sayede bu iki reyon hem girişten hem de birbirlerinden kolay ulaşılabilir hale geliyor.

            * Şarküteri ve temizlik gibi daha çok yetişkinlerin ziyaret ettiği reyonlarda yaş aralığını aşağı geçen bir çocuk faktörü olduğu görülüyor.

            Bu da yöneticilere işletmeyi aileden bağımsız gezemeyecek yaşta küçük yaşta ziyaretçilerin varlığını gösteriyor. Okul öncesi çağında ziyaretçilerin yoğunluğu, çocukları çevre okullarda öğrenci olan pek çok ailenin daha küçük yaşta da çocuklarının olduğunu ve bu okullarda okuyan çocukların genelde büyük kardeşler olduğunu gösteriyor. Yöneticiler bundan iki sonuç çıkarıyorlar. İlki, bebeklik ve erken çocukluk döneminin ihtiyaçlarına hitap eden bebek bezi ve oyuncak reyonlarının ailelerin sık ziyaret ettiği gıda ve atıştırmalık reyonlarının tam arkasında olması gerektiği. İkincisi ise, fark edilen yaş aralığında çocukları olan ebeveynlerin de nispeten genç ve işgücüne dahil insanlar olduğu. Bu yüzden çalışan ebeveynlerin beslenme rutinlerini destekleyen hazır gıda, doğranmış, haşlanmış, konserve sebze ve kuru gıda ürünlerini göz hizasında tutmaya dikkat ediyorlar.

           * Sistem Ağustos ve Eylül aylarında işletmeye rağbetin ciddi ölçüde arttığını ve ziyaretçi yaş ortalamasının düştüğünü gösteriyor.

            İşletme yöneticileri bu aylarda çevre okullarda okuyan öğrencilerin kırtasiye alışverişleri için işletmeyi ziyaret ettiğini düşünüyor ve bu aylara özgü olarak oyuncak ve ev gereçleri reyonlarında daralmaya giderek gıda reyonunun arkasında yer alan bu reyonlarını kırtasiye malzemeleri için kullanıyorlar.  Bu reyonlara rağbet arttığında, Count2In mobil uygulaması yoğun olmayan reyonlardaki personele mesaj göndererek yoğun reyonlara yönlendirme yapıyor ve müşteri ihtiyacının karşılanmasını sağlıyor.

            * Client hizmeti sayesinde bu işletmenin bağlı bulunduğu zincirin şubelerinden gelen tüm veriler, bölge ve firma yöneticilerinin web uygulamalarına günlük olarak aktarılıyor.

            Kısa zaman sonra yöneticiler bu şubenin benzer demografik ve ekonomik yapıya sahip diğer şubelerden daha fazla kar getirdiğini fark ederek bir teftiş ziyaretinde bulunuyorlar. Ziyaret sırasında sezonluk reyon dizaynı uygulamasının ziyaretçilerin dış etkenlerden bağlı gezinti ve alışveriş davranışlarının sebep olabileceği ekonomik kaybı önlediğini ve reyon dizayn değişikliğinin maliyetinin gelecek kara kıyasla oldukça küçük olduğunu fark ediyorlar. Bu sayede sezonluk reyon dizaynı uygulaması diğer şubelere de yayılıyor ve kar katlanıyor. Reyon ve vardiya düzenlemesi, tatil beldelerinde hizmet saatlerini artırmak ve atıştırmalık ve hazır gıda reyonunu girişe yakın konumlandırmak gibi her şubenin ve dolayısıyla her şubenin hitap ettiği kitlenin ihtiyaçlarının kişiselleştirilmiş bir mantıkla karşılanmasına imkân vererek her işletmeye özgü standartlar yaratıyor.

            Count2In’in sunduğu anlamlı veriler ve akıllı yönlendirme sayesinde daha iyi iş kararları veriliyor. Personelin mikro ve makro düzeyde liderlik ve süreç yönetimi yetenekleri geliştiriliyor. Count2In iş aklını keskinleştiriyor, verilen kararların isabetli olmasını sağlıyor. Bu sayede öteden beri işlediği kabul edilen standart metotlar terk ediliyor ve iş sahasında yaratıcı düşünce ön plana çıkıyor. Ürün ve işletme çeşitliliği, pazarın kurallarının müşteriler tarafından belirlenmesine sebep oluyor. Bu yüzden ziyaretçiyi dinlemek rekabetin yoğun ve seçeneğin çok olduğu temel ihtiyaç ve gıda gibi öne çıkmanın zor olduğu sektörlerde bile avantaj sağlar ve görünür hale gelmenizi sağlar.